قیمت جدید خودروها با فرمول شورای رقابت

قیمت جدید خودروها با فرمول شورای رقابت

پس از ماهها کشمکش بین شورای رقابت و خریداران خودرو از یک سو و خودروسازان و سازمان حمایت از سوی دیگر، بالاخره آرام آرام از قیمت رسمی و جدید و قانونی خودروها پرده برداری می شود. فرمولی که شورای رقابت با توجه به تورم در بخش خودرو و میزان کیفیت و استاندارد خودروها تعیین نموده، تاکنون بهترین شیوه و اسلوب تعیین نرخ در این آشفته بازار قیمتها بوده است. با وجود تعلل فراوان در اعلام این فرمول و محاسبه قیمتها می توان لااقل این انتظار را داشت که در صورت اجرای مصوبه، رونق به بازار خودرو باز گشته و بلاتکلیفی و بی سامانی از این بازار تا حدودی رخت بر بندد.

با این وجود خودرو سازان، انجمن قطعه سازان و در رأس همه آنها وزیر صنعت از اجرای این مصوبات اظهار نگرانی کرده و به نحوی از تن دادن به آن شانه خالی کرده اند. بنابراین ضرورت دارد سازمانهای اجرایی و بازرسی نیز در کنار شورای رقابت قرار گرفته و اجرای دقیق این مصوبات را نظارت نموده و راههای دور زدن و شانه خالی کردن تولید کنندگان را مسدود نمایند.

شورای رقابت اعلام کرد که تورم بخشی خودروهای کم تیراژ (به جز پراید، پژو، سمند و تیبا) معادل ۵۳٫۲۶ درصد در نظر گرفته شده است. به این ترتیب با توجه به فرمول قیمت گذاری خودرو که برابر است با:
(دو درصد – شاخص کیفیت+نرخ تورم) قیمت سال گذشته+ قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

و با توجه به آنکه میزان شاخص کیفیت خودرو به طور میانگین عددی بین منفی پنج دهم درصد و مثبت یک درصد بوده و تاثیر این میزان در فرمول قیمت‌گذاری خودرو بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است، ساده شده این فرمول برابر است با:

(دو درصد – نرخ تورم) قیمت سال گذشته+ قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

بنابراین با توجه به نرخ تورم ۵۳٫۲۶ درصدی اعلامی، قیمت جدید برخی خودروهای داخلی به شرح زیر محاسبه شده است:

فرمول تعیین قیمت خودرو
  1. تندر L90 E2 فول: ۲۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان
  2. پژو پارس سال: ۲۸ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان
  3. مگان ۲۰۰۰ اتوماتیک: ۵۵ میلیون و ۸۱۵ هزار تومان
  4. پژو ۲۰۶ تیپ ۲: ۲۴ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان
  5. مزدا ۲ تیپ ۲: ۵۳ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان

با این وجود این محاسبات غیر رسمی و تقریبی است و شورای رقابت اعلام این قیمتها را به خود خودروسازان واگذار نموده است. قیمتهای جدید نیز به محض انتشار در همین صفحه به اطلاع شما خواهند رسید.
بروز رسانی: ظاهرا شورای رقابت، دستپاچه تر از این حرفهاست. هفته گذشته ابتدا فرمول قیمت گذاری را به اشتباه محاسبه کرد و سپس اصلاح نمود و امروز هم قیمتها و نرخ تورم بخشی خودرو را در ابتدا ۵۱٫۲۵ درصد اعلام و پس از ساعاتی رقم آن را افزایش داد.
همچنین تورم بخشی چهار خودروی پرتیراژ نیز بصورت مجزا محاسبه شده که بر اساس آن تورم بخشی پراید ۵۰٫۸، تیبا ۵۲٫۱، پژو۴۰۵ ۵۹٫۷، سمند ۵۴٫۳ و رانا ۴۹٫۴ در نظر گرفته شده است. همچنین معلوم نیست رانا و بسیاری از خودروهای چینی که سال گذشته در بازار حضور نداشتند، چگونه قیمت گذاری خواهند شد.

  1. پراید ۱۳۱sx با فرمان هیدرولیک بدون ایربگ: ۱۴ میلیون و ۳۵۷ هزار تومان
  2. تیبا با فرمان هیدرولیک و ایربگ: ۱۶ میلیون و ۲۰۲ هزار تومان
  3. پژو ۴۰۵ SLX با ایربگ: ۲۰ میلیون و ۴۱۶ هزار تومان
  4. سمند LX بنزینی: ۲۰ میلیون و ۸۶۹ هزار تومان

رییس شورای رقابت با بیان اینکه این شورا هیچ گاه قیمت رسمی برای خودرو اعلام نخواهد کرد، گفت: با نهایی شدن بررسی پارامترها نتیجه‌ آن تا فردا بر روی سایت این شورا قرار خواهد گرفت که به وسیله‌ آن می‌توان قیمت دقیق خودروها را محاسبه کرد.

منبع : پدال

468×60 content ad
468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...