مشکل صنعت خودرو تنها با رفع تحریم ها از میان نمی رود

مشکل صنعت خودرو تنها با رفع تحریم ها از میان نمی رود

تحریم های صنعت خودرو از روز ۳۰ دی ماه سال جاری برداشته شده است. مردم که قصد خرید خودرو را دارند منتظر هستند تا این لغو تحریم ها اثر خود را در بازار بگذارد و قیمت ها که مدتی است روند افزایشی داشته اند، نمودار شان نزولی شود.

زارعی نماینده مردم بویر‌احمد و دنا گفت: لغو تحریم‌های صنعت خودرو به تنهایی نمی تواند عاملی باشد تا قیمت خودرو در بازار با کاهش روبه‌رو شود.

صنعت خودرو
صنعت خودرو

براین اساس خانه ملت گفتگویی با غلام محمد زارعی، نماینده مردم بویر‌احمد و دنا در مجلس انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.

صنعت خودرو کشور جز صنایعی بود که جز تحریم‌های اقتصادی کشورهای غربی قرار داشت. این صنعت از تیرماه سال جاری به‌صورت یک جانبه توسط ایالات متحده آمریکا در فهرست تحریم‌ها قرار گرفت. بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، رئیس دولت جدید اعلام کرد، که دولت قصد دارد تا با به جریان انداختن مذاکرات هسته‌ای این امکان را فراهم کند تا مشکلات اقتصادی که به سبب بحث تحریم‌ها برای کشور ایجاد شده است، برطرف شود. مذاکرات منتج به تفاهم‌نامه ژنو شد. در این تفاهم نامه قید شده بود تا از تاریخ ۳۰ دی‌ماه سال جاری، جمهوری اسلامی ایران برخی اقدامات اعتماد‌ساز را در رابطه با پرونده هسته‌ای کشورمان به اجرا بگذارد و در مقابل کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا بخشی از تحریم‌های اقتصادی کشور را بر دارد.

با توجه به این‌که عضو کمیسیون صنایع هستید. به‌نظر شما این اقدام می‌تواند بر روی تولید خودرو و به تبع آن قیمت خودرو در بازار تاثیرگذار باشد؟

در رابطه با بحث لغو تحریم‌ها و تاثیر آن بر صنعت خودروی کشور باید بگویم که بی‌تردید این اقدام می‌تواند شرایط را برای بهبود تولید خودرو در کشور بوجود آورد. بی‌شک تحریم‌ها سبب شد تا روند تولید خودرو در کشور با کاهش روبه‌رو شود. اگر سری به آمارهای تولید خودرو در کشور بزنیم متوجه می‌شویم که دو خودروساز بزرگ کشورمان، بعد از تحریم‌ها با کاهش تولید مواجه شدند. در حال حاضر این روند کاهش تولید در آذرماه متوقف شده است و امید می‌رود تا بار دیگر شاهد افزایش تولید در این ۲ شرکت بزرگ خودرو سازی باشیم. البته به این نکته هم اشاره کنم که تنها کشورمان از این تحریم‌ها ضرر نکرد و خودرو سازان کشور فرانسه، یعنی پژو و رنو هم از این رهگذر متحمل ضررهای هنگفتی شدند. بنابراین آنها هم از برداشته شدن تحریم‌ها حمایت می‌کنند. البته مشکل تحریم تنها بخشی از مشکلات صنعت خودروسازی کشور است. بنابراین برداشتن تحریم‌ها می‌تواند تا حدودی به افزایش تولید منجر شود و جلوی روند کاهش تولید را در کشور بگیرد. اما این‌که تصور کنیم قیمت‌ها در بازار با کاهش روبه‌رو شوند این امر تا حدودی به عوامل دیگر بستگی دارد که شاید لغو تحریم‌ها یکی از این عوامل باشد. چنانچه دولت بخواهد تا قیمت‌ها در بازار روند کاهشی داشته باشند باید به اصلاح این عوامل بپردازد.

شما به یکسری عوامل اشاره کردید که در کاهش قیمت خودرو در بازار موثر است و اشاره کردید که چنانچه دولت بخواهد تا قیمت خودرو در بازار داخلی روند کاهشی داشته باشد می‌بایست که این عوامل را اصلاح کند. این عوامل کدام هستند؟

اصلی‌ترین عامل که سبب افزایش قیمت خودرو در کشور شد، افزایش نرخ ارز بود. هنگامی‌که نرخ ارز ۳ برابر می‌شود خودروساز برای جبران این مسئله کاری نمی‌تواند بکند جز این‌که قیمت را در بازار افزایش دهد. افزایش نرخ ارز در بازار آزاد در حالی که در ابتدای این افزایش نرخ ارز دولت دهم قول داده بود تا ابتدا ارز را با نرخ مرجع و سپس که نرخ مرجع منتفی شد و ارز با نرخ مبادله‌ای جای آن را گرفت، قرار شد تا ارز را با این نرخ در اختیار خودرو سازان قرار دهد اما در عمل این اتفاق نیفتاد و خودرو سازان مجبور بودند تا ارز مورد نیاز خود را از کف بازار تامین کنند. این مسئله به آن معنا بود که علاوه بر این‌که خودروسازان با مشکل تامین ارز مواجه شدند، می‌بایست تا نرخ ارز را با قیمت بازار آزاد، یعنی حدود ۳۰۰۰ تومان تامین کنند. بنابراین این مشکل اول در این زمینه است. مسئله دیگری که سبب بروز مشکل برای خودروسازان شده است و این امر تاثیر خود را بر روی بازار به‌صورت افزایش قیمت خودرو نشان داد، به مسائل مدیریتی در این بنگاه‌های تولیدی مربوط می‌شود. متاسفانه مشکلات مدیریتی به نوعی تبدیل به پاشنه آشیل در بخش تولید کشور شده است. می‌بایست مدیران این بنگاه‌ها به مسائل روز مدیریتی در زمینه برنامه ریزی تولید و دیگر مسائل روز مدیریتی مجهزباشند. همچنین باید که برای افزایش تولید به سمت استفاده از تکنولوژی‌های روز در این زمینه بکنند. باید خطوط تولید را به روزرسانی کنیم تا از این راه بخشی از افزایش تولید را در خودروسازی‌های کشور شاهد باشیم. در مجموع این عوامل سبب می‌شود تا روند تولید خودرو در بنگاه‌های خودروسازی رو به افزایش بگذارد و این مسئله سبب می‌شود تا از ره گذر افزایش تولید، قیمت‌ها در بازار رو به کاهش بگذارد.

468×60 content ad
468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...