تولید خودرو همچنان در سراشیبی

تولید خودرو همچنان در سراشیبی

برخلاف آنچه برخی از رسانه‌ها درخصوص «گذار از دوران افت تولید خودرو در کشور با استناد به آمار تولید انواع خودرو در دی‌ماه امسال منتشر کردند، مقایسه آمار آذر و دی‌ماه نشان می‌دهد نه تنها خبری از توقف افت تولید در دی‌ماه نیست، بلکه در اولین ماه زمستان مجددا پس از یک دوره کوتاه خودروسازان به دوره قبلی بازگشتند.

تولید خودرو
تولید خودرو

در دی‌ماه امسال تولید انواع سواری ۶۲هزارو۵۰۸دستگاه بوده که این رقم در مقایسه با دی‌ماه سال ۹۱ نزدیک به چهاردرصد کاهش داشته است. تولید وانت نیز در دی‌ماه امسال برابر ۱۱‌هزار‌و۱۴۰ دستگاه بوده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل بیش از سه‌درصد کاهش داشته است. تولید اتوبوس نیز نزدیک به ۴۸‌درصد و تولید انواع کامیون و کشنده در دی‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۴۲‌درصد کاهش داشته است. تنها تولید ۱۷ دستگاه مینی‌بوس توسط خودروسازان داخلی سبب شده تا تولید این محصول با رشد ۴۶۷‌درصدی مواجه شود چراکه در دی‌ماه سال ۹۱ تنها سه‌دستگاه مینی‌بوس در کشور تولید شده بود.

کاهش ۳/۵ درصدی دی‌ماه نسبت به آذر

با این وجود برخی رسانه‌ها در تلاشند اثبات کنند که روند افت تولید خودرو در دی‌ماه متوقف شده است. حال آنکه تولید سواری در آذرماه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۷/۸ درصد، تولید وانت ۳/۷ -درصد، تولید مینی‌بوس ۲۵‌درصد، تولید اتوبوس ۵۷‌-درصد و کامیون و کشنده ۴۰-درصد نسبت به سال قبل تغییر داشته است. در نگاه کلی‌تر، تولید انواع خودرو در آذرماه امسال نسبت به آذرماه سال قبل ۵/۴ ‌درصد افزایش داشت، اما در دی‌ماه امسال نسبت به دی‌ماه سال قبل، تولید انواع خودرو ۴/۲ درصد کاهش داشته است!

آخرین ماه پاییز و اولین ماه زمستان

مقایسه تولید انواع خودرو در آذر و دی‌ماه امسال نیز نشان می‌دهد تولید انواع خودرو در دی‌ماه نسبت به آذرماه نزدیک به ۵/۳درصد کاهش داشته و تولید خودرو سواری که بیشترین سهم را در این آمار دارد نیز نزدیک به پنج‌درصد کاهش داشته است.

این در حالی است که در دی‌ماه سال گذشته تولید انواع خودرو نسبت به آذرماه سال قبل (۱۳۹۱) بیش از شش‌درصد افزایش نشان می‌داد. تولید گروه صنعتی ایران خودرو از ۴۲‌هزار‌و ۹۲۶ دستگاه در آذرماه امسال به ۴۱‌هزار‌و۲۱ دستگاه در دی‌ماه رسیده است. در دی‌ماه امسال تولید این خودروساز بزرگ نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به شش‌درصد افزایش داشته است، این در حالی است که تولید این خودروساز در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدودا ۹‌درصدی داشته است. تولید سایپا نیز در آذرماه امسال برابر ۲۸‌هزار‌و ۸۵۵ دستگاه بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر از رشد بیش از سه‌درصدی می‌دهد، اما تولید این خودروساز در دی‌ماه به ۲۸‌هزار‌و ۵۱۴ دستگاه رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان از کاهش بیش از ۱۱‌درصدی می‌دهد.

پایان دوران چینی‌ها

ظاهرا دوران یکه‌تازی چینی‌ها در بازار ایران رو به افول است. خودروسازانی که در دوران سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ همزمان با مشکلات صنعت خودرو برای همکاری با خودروسازان اروپایی پا به عرصه ظهور گذاشتند و هر سال تولید خود را صد‌درصد افزایش می‌دادند، حالا هر ماه با افت تولید مواجه می‌شوند.

البته در مقابل تولید کرمان‌موتور با رشد ۵۲۸‌درصدی مواجه بوده است، البته این رشد حاصل تولید‌هزار‌و۹۸۳ دستگاه در دی‌ماه امسال است، در شرایطی که در دی‌ماه سال قبل تولید این خودروساز برابر صفر ثبت شده است! توضیح آنکه این خودروساز در ماه قبل یعنی آذرماه دو‌هزار‌و۲۸۲ دستگاه تولید داشته که در دی‌ماه تولید خود را به طرز قابل‌توجهی کاهش داده است. تولید مدیران خودرو عرضه و مونتاژ‌کننده انواع خودرو چینی با برند mvm در دی‌ماه امسال برابر‌هزار‌و۵۱۲ دستگاه بوده است، این در حالی است که سال گذشته تولید این برند نزدیک به چهار‌هزار‌دستگاه بوده که نشان‌دهنده کاهش ۶۰‌درصدی تولید این خودروساز چینی است. اما تولید گروه بهمن، تولید‌کننده انواع خودرو با برند مزدا نیز بیش از ۹۹‌درصد کاهش داشته، این خودروساز در دی‌ماه امسال مجموعا دو دستگاه تولید داشته است که در مقایسه با تولید آذرماه یعنی ۱۴۳ دستگاه هم خبر از افت قابل‌توجه تولید می‌دهد. مجموع این تغییرات نشان می‌دهد که اگر وضع صنعت خودرو کشور بدتر نشده باشد، بهتر هم نشده و مشخص نیست، بنابراین برخی محافل خبری بر اساس چه تحلیلی خبر از «توقف افت تولید خودروسازان» می‌دهند.

05.indd

468×60 content ad
468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...