ایران خودرو خصوصی می‌شود

ایران خودرو خصوصی می‌شود

به نقل از ایرنا، برنامه فروش شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو پس از سال ها آغاز شده به گونه ای که گروه صنعتی ایران خودرو در مرحله جدید در نخستین گام و در راستای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی و رویکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجموعه تولیدی در حال تکمیل خود در استان سمنان را به بخش خصوصی واگذار کرد.

ایران خودرو
ایران خودرو

در مرحله بعد موضوع واگذاری ۳۳ درصد سهام بانک پارسیان مطرح شد که مدیرعامل ایران خودرو تصریح کرد که عزم جدی برای واگذاری این سهام دارد اما هنوز تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است.

براساس محاسبات کارشناسان گروه ایران خودرو حداقل ۲ هزار میلیارد تومان از محل فروش سهام بانک پارسیان به دست می آورد و طبق آخرین برآوردها هزینه تأمین مالی شرکت ایران خودرو سالانه به ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده که این رقم نشان می دهد سود تسهیلات دریافتی از بانک ها، هزینه سنگینی را بر تراز مالی ایران خودرو تحمیل کرده و از این منظر فروش سهام بانک پارسیان برای حل بخشی از مشکلات مالی اجتناب ناپذیر است.

هاشم یکه زارع اما تاکید کرد یکی از سیاست های مهم دولت تدبیر و امید توجه به بخش تولید و واگذاری امور اقتصادی به بخش خصوصی است.

وی متذکر شد: پیرو سیاست های کلی نظام در خصوص واگذاری امور به بخش خصوصی از مدتی قبل مذاکره برای واگذاری مجموعه تولیدی سمنان را آغاز کردیم که این مذاکره ها منجر به توافق های نهایی و انعقاد قرارداد شد.

یکه زارع با بیان آنکه سرمایه گذاران بخش خصوصی که با خرید مجموعه سمنان وارد عرصه تولید شده اند از این به بعد رقیب ما به شمار می آیند، افزود: ما از داشتن رقیب خوب لذت می بریم و حتی اعلام می کنیم که آمادگی هر نوع حمایت و کمک به این رقیبی که بتواند به صنعت و تولید کشور کمک کند را نیز داریم.

رئیس هیات مدیره گروه صنعتی ایران خودرو در جلسه واگذاری مجموعه تولیدی سمنان به بخش خصوصی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید و وزارت صنعت، معدن و تجارت بر روی فعال کردن ظرفیت های اقتصادی و صنعتی کشور تاکید ویژه ای دارد و در این راستا یکی از محورهای اصلی را واگذاری امور به بخش خصوصی قرار داده است.

وی افزود: مالکان جدید مجموعه تولیدی سمنان تاکنون در خصوص واردات خودرو فعال بوده و این اتفاق خوبی است که تصمیم گرفته اند وارد عرصه تولید شوند. این اتفاق خوب را باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت تبریک گفت.

از سوی دیگر گفته شده است سرمایه گذاری غدیر به عنوان یکی از خریداران بلوک بانک پارسیان در حال مذاکره با ایران خودرو برای رسیدن به توافق نهایی است.

غلامرضا سلیمانی امیری مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر در این خصوص تصریح کرد: سرمایه گذاری غدیر از طرف مجموعه ساتا به عنوان یکی از خریداران بلوک پارسیان پیشقدم شده است.

وی افزود: تاکنون مذاکراتی مبنی بر خرید بلوک ۳۳ درصدی بانک پارسیان با ایران خودرو انجام گرفته که مذاکرات درباره قیمت و شیوه پرداخت همچنان ادامه دارد.

سلیمانی در ادامه به برخی محدودیت ها در جابه جایی بلوک های بانکی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تغییر مالکیت این بلوک ها نیاز به دریافت مجوز از بانک مرکزی دارد، در صورت توافق نهایی با ایران خودرو و اخذ مجوز از بانک مرکزی، بلوک بانک پارسیان خریداری می شود.

به هر حال انتشار واگذاری بلوک ۳۳ درصدی بانک پارسیان همزمان با سفر هیأت شرکت های فرانسوی به ایران شایعه حضور سرمایه گذاران خارجی را در صنعت خودرو تقویت بخشیده است.

از مدت ها پیش که شرکت ایران خودرو با مشکلات مالی مواجه شد برخی کارشناسان به ایران خودرو توصیه کردند با فروش سهام بانک پارسیان بخشی از مشکلات مالی اش را مرتفع کند.

گفته می شود مذاکره دولت برای فروش بخشی از سهام ایران خودرو به خودروساز های خارجی پس از حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور در اجلاس داووس قوت گرفته و یکی از محور های گفت وگوی هیأت بازرگانان فرانسوی در تهران موضوع سرمایه گذاری در سهام شرکت های خودروساز ایرانی بویژه ایران خودرو بوده است.

براساس این گزارش، ارزیابی ها از میزان ارزش سهام بانک پارسیان حاکی از آن است که شرکت ایران خودرو سود مناسبی از محل فروش سهام بانک پارسیان بدست خواهد آورد.

ارزش کل سهام این بانک در بورس هم اکنون ۶ هزار و ۲۳۸ میلیارد تومان است که با این حساب شرکت ایران خودرو با فروش ۳۳ درصد از سهام بانک پارسیان حداقل ۲ هزار میلیارد تومان سود بدست خواهد آورد. البته طبق سنت بورس، قیمت بلوک مدیریتی و کنترلی سهام بانک پارسیان قطعا بالاتر از این رقم خواهد بود و حتی امکان دارد در صورت شکل گرفتن رقابت بین متقاضیان خرید ارزش این بلوک تا دوبرابر قیمت تابلوی بورس افزایش یابد. قیمت تمام شده هر سهام بانک پارسیان برای ایران خودرو و شرکت های زیرمجموعه اش براساس محاسبات سازمان خصوصی سازی حدود ۱۴۰تومان برآورد شده است.

آنچه مسلم است ایران خودرو برای حل برخی از مشکلات نقدینگی خود به ناچار بخشی از سهام خود را در معرض فروش بگذارد اما باید منتظر ماند و دید آیا این شرکت با فروش سهام خود، مشکلات مبتلابه خودرو را قادر است کاهش دهد یا خیر.

468×60 content ad
468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...