کرایه خودرو مازراتی روزی 9 میلیون،پورشه 5 میلیون تومان

کرایه خودرو مازراتی روزی 9 میلیون،پورشه 5 میلیون تومان

ورود ماشین های لوکس چند سالی است که در کشور رواج فروانی یافته است؛ برخی مشتریان خودروهای لوکس پولهای زیادی برای خرید این ماشین ها پرداخت می‌کنند؛ این در شرایطی است که قیمت این خودروها در ایران دو یا حتی سه برابر قیمت خارجی این اتومبیل است.خودرو‌های لوکس و فوق لوکس در بازار ایران بین ۱۱۰ هزار تا ۳۶۰ هزار دلار و خودروهایی مانند پورشه پانامرا و مازراتی گرندتویسمو تا ۳۶۰ هزار دلار نیز قیمت دارند.این خودروها درحالی وارد بازار کشور ما شده‌اند که متوسط حقوق مردم کشور ماهانه حدود ۷۰۰ دلار است.طبق آخرین آمارهای موجود سال گذشته نزدیک به ۴۰ هزار دستگاه انواع خودرو وارد بازار ایران شد و ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو نیز به تولید رسید.

کرایه خودرو
Maserati GranTurismo MC Stradale

بررسی روند افزایش خوردوی لوکس از سال ۲۰۰۵ به ایران

در حال حاضر ۱۴ میلیون دستگاه خودرو در جاده‌های ایران تردد می‌کنند که این رقم در سال ۲۰۰۵ تنها شش میلیون دستگاه بود. تعداد خودروهای وارداتی از ۵ هزار و ۴۳۵ دستگاه در سال ۱۳۸۳، به ۴۲ هزار و ۳۸۹ دستگاه در سال ۱۳۸۹ رسیده است!

همچنین در سال ۱۳۸۵، واردات خودروی لوکس با ۱۲ هزار و ۸۰ دستگاه آغاز شد که در سال ۱۳۸۷، شاهد رشد ۷۶۹ درصدی واردات خودروی لوکس به کشور بودیم.

در سال ۱۳۸۸نیز، واردات خودرو ۱۷ درصد کاهش یافت، اما خیلی زود و در سال ۸۹، این کاهش جبران می شود و با واردات ۴۳ هزار و ۳۸۹ دستگاه خودروی ۲۰٫۵ میلیونی، میزان واردات خودرو از نظر تعداد ۴٫۲۳ درصد، در وزن ۶ درصد و در ارزش ۷٫۵۳ درصد افزایش داشته است.

 این در حالی است  که اکثریت ماشین سواران ایرانی از داشتن حداقل های ایمنی نظیر ترمز ای بی اس، یا کیسه هوا در خودروها و یا بدنه های محکم و ایمن بی بهره هستند و در بازار انحصاری داخلی، با توجه به بودجه خود انتخابی جز این خودروهای ارزان قیمت ندارند، برخی از مرفهان سوار خودروهای گرانقیمت و لوکس می شوند.

 قیمت کرایه ماشین‌های لوکس برای عروسی

یکی از موضوعات مهم و اساسی که در جریان برگزاری جشن عروسی برای برخی زوج های جوان و خانواده هایشان حائز اهمیت است و البته از چشم و هم چشمی ها هم نیز به دور نیست خودرو یا مرکب عروس است.

قیمت اجاره خودروی بی ام و ایکس ۶ و ایکس ۳ در تهران ساعتی ۲۵۰ هزار تومان و روزی دومیلیون و پانصد هزار تومان است.

کرایه خودرو
BMW X6

قیمت اجاره بنز اس ۵۰۰ ساعتی ۴۰۰ هزار تومان و بی ام و کروک ساعتی ۶۰ هزار تومان است.البته برای کرایه خودرو بدون راننده سند مالکیت چند صد میلیونی و چک به میزان ارزش خودرو نیز گرو گذاشته می شود.

یک موسسه اجاره خودرو که مدعی است گران ترین خودرو ها را در اختیار دارد برای کرایه پورشه در یک روز مبلغ دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و بنز کروک ساعتی ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار تومان، لکسوس کروک ساعتی ۵۰۰ هزار تومان و بنز اس ۵۰۰ ساعتی ۵۷۰ هزار تومان دریافت می کند.

ارزانترین خودرو ها نیز سوناتا و ماکسیما است که ساعتی ۱۳۰ هزار تومان خرج برمی دارد. یک موسسه دیگر هم قیمت های عجیبی دارد. این موسسه برای کرایه خودرو پورشه کاین در یک روز مبلغ ۵ میلیون تومان، خودروی بنز کروک روزی پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و بی ام و ایکس ۶ پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می کند.اجاره یک روز خودرو مازراتی برای ۱۶ ساعت نیز ۹ میلیون تومان و لیموزین نیز روزی ۱۳ میلیون تومان است. جالب است بدانید ارزان ترین خوروی اجاره ای نیز پراید است که برای یک روز اجاره اش باید ۲۰۰ هزار تومان پرداخت.

فقر طبقاتی و آرزوی داشتن حتی یک خودرو ارزان

در حالی که برخی مسئولان دولتی مدام از توجه به مستضعفان جامعه و… را می‌دهند، واقعیت حاکی از رشد و شکل گیری طبقات جدیدی در جامعه است. طبقاتی که نه به طبقه مرفه و ثروتمند اصیل مربوط می‌شود و نه مستضعفان.

امروز بخشی از جامعه توانایی خرید یک خودرو معمولی را هم ندارد وبه همین دلیل در چنین شرایط ،حضور ماشینهای این چنینی در کف خیابان از مظاهرشکاف طبقاتی محسوب خواهد شد.

468×60 content ad
468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبط