تحریم خودرویی لغو شد، یخ صادرات Renault به ایران آب نشد

تحریم خودرویی لغو شد، یخ صادرات Renault به ایران آب نشد

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی شرکت خودروسازی Renault فرانسه نشان می دهد در دومین ماه اجرای توافق ژنو، تحولی در صدور قطعات این شرکت به ایران پدید نیامده است…

Renault
Renault

در حالی که بیش از ۲ ماه از اجرایی شدن توافق هسته ای ژنو می گذرد صادرات شرکت خودروسازی Renault فرانسه به ایران همچنان در سطح دوره تحریم ها باقیمانده است.

لغو تحریم خودرویی ایران یکی از امتیازاتی است که طرف غربی در توافق ژنو به ایران داده اما آمارهای منتشر شده از سوی شرکت خودروسازی رنو نشان می دهد صدور قطعات از سوی این شرکت فرانسوی به ایران پس از توافق ژنو رشد محسوسی نداشته است.

توافق هسته ای ژنو از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ اجرایی شده است و انتظار می رفت با پایبندی طرف غربی به تعهدات خود در چارچوب این توافق تحولی در صنعت خودروی ایران پدید آید.

شرکت Renault فرانسه در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد فروش این شرکت به ایران در دومین ماه سال جاری میلادی نسبت به ماه قبل از آن تنها ۱۵۰ دستگاه افزایش یافته است. رنو در نخستین ماه ۲۰۱۴ نیز تنها ۱۵۰۰ دستگاه خودور به ایران فروخته بود.

فروش این خودروساز فرانسوی به ایران در دسامبر ۲۰۱۳ بالغ بر ۲۱۱۸ دستگاه بود که این رقم در ماه ژانویه ۲۰۱۴ به ۱۵۰۰ دستگاه کاهش یافته بود.

به عقیده تحلیلگران، مشکلات مربوط به مراودات بانکی مانعی در راه لغو عملی تحریم خودرویی ایران بوده است. آمریکا از لغو تحریم بانکی ایران که برخی آن را شاه کلید لغو تحریم های دیگر می دانند خودداری کرده است.

مجموع فروش رنو به ایران در دو ماه نخست سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۳۱۵۰ دستگاه بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۷۰ درصدی داشته است.

رنو پیش از اجرای تحریم ها در اواسط سال ۲۰۱۲ هر ماه به طور متوسط ۱۰ هزار دستگاه از محصولات خود را برای مونتاژ و فروش به ایران ارسال می کرد.

کل فروش رنو به ایران در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۳۶ هزار و ۳۰۰ دستگاه بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۶۴ درصدی داشته است. رنو در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۱۰۰ هزار و ۷۸۳ دستگاه از محصولات خود را به ایران فروخته بود. این شرکت فرانسوی در سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۹۳ هزار و ۶۲۶ دستگاه خودرو در ایران به فروش رسانده بود.

خودرو لوگان پرفروش‌ترین محصول این شرکت در ایران است که با نام ال۹۰ و به‌صورت سی‌کی‌دی در این کشور تولید می‌شود.

حتما کلیک کنید  قیمت انواع خودرو در بازار - 30 دی
468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...