به یاد آیرتون سنا

به یاد آیرتون سنا

سنا در شهر سانتانا که در همسایگی سائوپائولو قرار دارد، زاده شد. پدر او ، میلتون دا سیلوا ، دارای زمین بسیار و فردی توانگر بود و مادر وی ، نیده سنا دا سیلوا است که تیره‌ای ایتالیایی دارد…

آیرتون سنا
آیرتون سنا

سنا در سال‌های آغازین زندگیش بسیار ورزشکار بود، در ژیمناستیک و ورزش‌های دیگر به خوبی پیشرفت کرد و به موتورسواری و رانندگی علاقه بسیاری نشان می‌داد. نخستین اتوموبیل سنا، یک HP go-kart کوچک بود که پدرش آن را با به کارگیری موتور یک ماشین چمن‌زنی ساخت.

سنا در سیزده سالگی در مسابقه‌های کارتینگ شرکت کرد و در سال ۱۹۷۷، توانست قهرمان بازی‌های کارت در جنوب قاره آمریکا شود. او در سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۲ هر سال در مسابقه‌های کارتینگ قهرمانی جهان شرکت کرد که در سال ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ توانست عنوان نایب‌قهرمانی را به دست بیاورد.

Ayrton Senna
Ayrton Senna

آیرتون سنا (به پرتغالی: Ayrton Senna da Silva) قهرمان نامی مسابقات فرمول یک اهل کشور برزیل و قهرمان سه دوره مسابقات فرمول یک است. بسیاری او را بهترین راننده تاریخ فرمول یک می‌دانند. او در سال ۱۹۹۴ در یک تصادف سنگین در گرند پری ( سن مارینو) ، در پیچ تامبورلو از پیست (Autodromo Enzo e Dino Ferrari) در شهر ایمولا ایتالیا و هنگامی که پیشتاز بود، کشته شد.

سنا کار خود را از کارتینگ آغاز کرد و در سال ۱۹۸۱ به بخش Open-wheel رفت. در سال ۱۹۸۳ قهرمان فرمول ۳ بریتانیا شد. وی یک سال پس از قهرمانی‌اش برای نخستین بار با تولمان-هارت در فرمول یک شرکت کرد. او در همان سال به تیم لوتوس-رنو پیوست توانست و در سه فصل، شش گراندپری را به دست آورد.

Ayrton Senna
Ayrton Senna

سال ۱۹۸۸ بود که وی به تیم مک‌لارن-هوندا و آلن پروست پیوست. در آن سال، او و پروست از شانزده گرندپری فصل، پانزده قهرمانی را به دست آوردند و سنا توانست برای نخستین بار عنوان قهرمانی دنیا را به دست آورد. پس از یک فصل، پروست توانست عنوان قهرمانی را به دست آورد؛ اما سنا در سال‌های ۹۰ و ۹۱ باز هم قهرمان شد. سال ۱۹۹۲ بود که تیم‌های ویلیامز و رنو، تیمی را به عنوان ویلیامز- رنو تشکیل دادند و پادشاهی خود را بر فرمول یک آغاز کردند. سنا در فصل ۱۹۹۳ نایب‌ قهرمان شد و پس از آن مذاکره‌هایی را برای پیوستن به ویلیامز آغاز کرد.

  • Ayrton Senna-1
  • Ayrton Senna-9
  • Ayrton Senna-7
  • Ayrton Senna-5
  • Ayrton Senna-3
  • Ayrton Senna-2

در سال ۲۰۰۹، ۲۱۷ نفر از رانندگان فرمول یک در نظرسنجی مجله اتواسپرت ، سنا را به عنوان برترین راننده تاریخ فرمول یک برگزیدند. وی بیشترین سرعت را در میان رانندگان در یک دور به دست آورده و در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶، بیشترین آمار Pole Position را به نام خود نوشته است. او در شرایط بارانی بسیار تندتر از دیگران رانندگی می‌کرد که می‌توان به گرندپری موناکو سال ۱۹۸۴، گرندپری پرتغال سال ۱۹۸۵ و گرندپری اروپا در سال ۱۹۹۳ اشاره کرد. وی هم‌چنین با بردن شش عنوان، رکورددار بیشترین برد در گرندپری موناکو است و سومین راننده موفق تاریخ در بردن مسابقه‌ها به شمار می‌آید.

حتما کلیک کنید  دونات خودروی فرمول یک تیم ردبول در هند
468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبط3 دیدگاه