رونق وارداتی‌ها در سایه رکود خودروهای داخلی به همراه قیمت

رونق وارداتی‌ها در سایه رکود خودروهای داخلی به همراه قیمت

اگرچه قیمت‌ خودروهای داخلی در بازار به ثبات رسیده و فاصله قیمتی بازار و کارخانه به کمترین سطح خود رسیده، با این حال ‌معاملات در بازار خودرو همچنان سرد است. در این زمینه یکی از فعالان بازار عنوان می‌کند با وجود اینکه خرید در بازار داخلی‌ها رونق ندارد ولی تقاضا در بازار خودروهای خارجی به شکل فعالی وجود دارد، به‌طور مثال نمونه‌های تازه به بازار عرضه‌شده یک کمپانی کره‌ای به تعداد بسیار زیادی به فروش می‌رسد.

پورشه وارداتی

براساس اظهارنظرهای فعالان بازار، می‌توان به این نتیجه رسید که تنها داخلی‌ها با تقاضای کمی از‌سوی مشتریان روبه‌رو هستند. بنابراین سناریوی این هفته بازار، تعلل مشتریان در خرید خودروهای داخلی و افزایش معاملات در بازار وارداتی‌ها بود.

در زمینه کمبود خریدار خودورهای داخلی برخی از کارشناسان معتقدند که به دلیل بالا بودن قیمت خودروهای داخلی، تا زمانی‌که تغییری در این قیمت‌ها یا روش‌های فروش ایجاد نشود، بخشی از مشتریان توان بازگشت به بازار را نخواهند داشت.

اما مدیر فروش و بازاریابی گروه خودروسازی سایپا نیز رکود در بازار داخلی‌ها را تایید و به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: خودروسازان روش‌های متفاوتی برای فروش در نظر گرفته‌اند که با تکیه بر آنها اقشار مختلف می‌توانند خودروی مورد نظر خود را تهیه کنند به همین دلیل است که حجم معاملات در کارخانه بیشتر از بازار شده است.

به عقیده حسن فروزانمهر اگرچه بازار همچنان در رکود به سر می‌برد اما در عین حال نشانه‌هایی از بهبود هم به همراه دارد، زیرا به هرحال حجم معاملات در کارخانه با رشد همراه شده است.

فروزانمهر از کمتر شدن انصراف‌ها از تحویل خودرو می‌گوید و تاکید می‌کند: انصراف‌ها بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته‌اند به این ترتیب ما اگر دو شاخص یاد شده (افزایش حجم معاملات در کارخانه و کاهش انصراف‌ها) را ملاک قرار دهیم می‌توانیم امید داشته باشیم که معاملات با بهبود همراه خواهند بود. فروزانمهر دلایل تاثیرگذار بر افزایش حجم معاملات و کاهش انصراف‌ها را متوقف شدن اظهارات برخی نمایندگان در رابطه با کاهش قیمت‌ها می‌داند و می‌گوید: از سویی عرضه و تقاضا نیز در حال رسیدن به یک نقطه تعادل است زیرا تولید براساس تقاضا در حال انجام است نه کمتر و نه بیشتر. به عقیده این مدیر فروش تنوع مدل‌های فروش خودروسازان نیز بر رشد معاملات در کارخانه تاثیر داشته است.

حتما کلیک کنید  صدای موتور Mercedes AMG 2014 Formula One

اما با توجه به رکود خرید و فروش، در هفته جاری بازار با اتفاقات جدیدی نیز همراه بوده است. بازگشت سوزوکی گراند ویتارا پس از مدت‌ها به بازار و معامله آن در هفته جاری و همچنین آغاز شماره‌گذاری وانت باردو از اتفاقاتی هستند که فعالان بازار در کنار راکد بودن معاملات به آنها اشاره می‌کنند.

آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند سوزوکی کلاس ۵ دنده اتومات که این روزها به‌طور متوسط ۵ دستگاه تولید دارد، با قیمت ۱۳۵ میلیون تومان در بازار معامله شده است. وانت پیکان هم که شماره‌گذاری آن برای مدتی از سوی پلیس متوقف بود با ۳۰۰ هزار تومان رشد قیمت به ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است تا همزمان با آغاز شماره‌گذاری آن، با قیمتی بالاتر به دست مشتریان برسد. این خودرو تا ابتدای سال ۹۴ مجوز تولید دارد و فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند همین اتفاق دلیلی بر افزایش تقاضای این خودرو در بازار باشد.

ماشین وارداتی

تندر گران شد

اما به بازار برویم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها در هفته جاری به چه شکل بوده است. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، این هفته در میان خودروهای داخلی، فقط تندر-۹۰ با افزایش قیمت مواجه شد و سایر خودروها تغییر خاصی را به خود ندیدند.

در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E2 که یک میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است، ۴۳ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پارس تندر نیز که به نوعی فیس‌لیفت تندر-۹۰ به شمار می‌رود، هم‌اکنون ۴۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد و این به معنای جهش یک میلیون تومانی قیمت پارس تندر است.

از سوی دیگر خبر می‌رسد تندر-۹۰ مدل اتومات (محصولی که توسط ایران خودرو به تولید می‌رسد)، در حال حاضر ۵۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود و این به معنای افزایش قیمت یک میلیون تومانی تندر اتومات است. گفته می‌شود در حال حاضر تندر-۹۰ اوضاع تولید مناسبی ندارد و تیراژ روزانه‌اش در هر یک از دو خودروسازی بزرگ کشور، به حدود ۳۰ دستگاه رسیده است.

حتما کلیک کنید  افزایش قیمت خودرو تا 6.9 درصد تصویب شد

تندر اما هموطنی به نام مگان نیز دارد که ماه‌هاست تولید آن در پارس خودرو متوقف شده و در حال حاضر اگر در بازار یافت شود، ۱۰۴ میلیون تومان قیمت خواهد داشت.

ظاهرا رنویی‌ها تمایل دارند که مگان دوباره در ایران به تولید برسد و باید دید آنها می‌توانند پارس خودرویی‌ها را به ازسرگیری تولید این خودرو مجاب کنند.

اما فعالان بازار در مورد تیبا نیز می‌گویند که مدل صندوقدار این خودرو با تغییر قیمت خاصی روبه‌رو نبوده و در حال حاضر ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسد. تیبا که در هفت ماه امسال، با رشد تولیدی بیش از ۱۵۰ درصد مواجه شده، در دو مدل هاچ بک و صندوقدار به تولید می‌رسد و مدل هاچ بک آن گران‌تر از نوع صندوقدارش است.

اما از بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۵ هم خبر می‌رسد که این محصول با توجه به تثبیت قیمت‌اش طی این هفته، هم‌اکنون ۳۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. مدل صندوقدار پژو ۲۰۶ نیز که همان V8 باشد، قیمتی برابر با ۳۸ میلیون تومان دارد و این نشان می‌دهد V8 هم دستخوش تغییر قیمت نشده است.

ایران خودرویی‌ها قرار است پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را دوباره به بازار عرضه کنند و این در شرایطی است که قیمت آن کمتر از تیپ ۵ و V8 خواهد بود. اما در بین دیگر مدل‌های پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ با قیمتی برابر با ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که البته این قیمت به مدل SLX آن مربوط می‌شود.۴۰۵ در مدل GLX خود نیز قیمتی برابر با ۲۸ میلیون تومان دارد. همچنین پژو پارس نیز که تغییر قیمت خاصی نداشته، هم‌اکنون با قیمتی معادل ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در مدل داشبورد جدید و دو ایربگه خود خرید و فروش می‌شود.

حتما کلیک کنید  واردات خودروهای ناشناخته

این خودرو مدلی تک ایربگه و فاقد داشبورد جدید نیز دارد که ۳۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر سمند مدل LX نیز در حال حاضر ۲۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل سورن آن نیز قیمتی برابر با ۳۵ میلیون تومان دارد. رانا هم که روزهای با ثباتی را در بازار سپری می‌کند، قیمت آن هم‌اکنون ۳۲ میلیون تومان است.

در بین پرایدها نیز مدل ۱۳۱ قیمتی برابر با ۱۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان دارد و مدل ۱۳۲ هم ۲۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد. ازسوی دیگر پراید ۱۱۱ یا همان مروارید نیز در حال حاضر قیمتی حدود ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. با توجه به آمار تولید منتشر شده، پراید در هفت ماه امسال نیز توانسته همچنان لقب پرتیراژترین خودرو تولید داخل را برای خود حفظ کند.

جهش ۱۵ میلیونی لکسوس

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، خودروهای وارداتی هم روزهای نسبتا با ثباتی را تجربه می‌کنند، هرچند در مواردی محدود، افزایش قیمت‌هایی نیز در بازار وارداتی‌ها طی هفته جاری، رخ داده است. به‌عنوان مثال، تویوتا لکسوس مدل RX، طی این هفته جهشی ۱۵ میلیونی را تجربه کرده و در حال حاضر ۵۲۰ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین بنز مدل E200 هم که پنج میلیون تومان گران شده، در حال حاضر خودرویی ۴۰۰میلیون تومانی به‌شمار می‌رود.

در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز سوناتای مدل ۲۰۱۵ قیمتی برابر با ۱۶۵ میلیون تومان دارد و کرولا نیز با قیمت ۱۳۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد. در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز مدل تویوتا اوریون ۲۱۷ میلیون تومان به فروش می‌رود و اپتیما هم ۱۳۵ میلیون تومان قیمت دارد.

همچنین هیوندایی مدل  I40 با قیمتی برابر با ۱۶۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد و مدل IX35 هم ۱۴۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. هیوندایی مدلی به نام النترا نیز در بازار ایران دارد که برای خرید آن باید ۱۱۲ میلیون تومان هزینه کرد.

منبع خبر: مشرق نیوز

468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...