بررسی شورلت کوروت Z06 – قسمت اول

بررسی شورلت کوروت Z06 – قسمت اول

تاریخچه کوروت Z06

شورلت کوروت Z06 RPO 1936

نام Z06 برای اولین بار در سال ۱۹۶۳ در خط تولید شورلت شنیده شد، البته نه به شکلی که امروزه می شناسیم. این در واقع بسته Z06 RPO شامل رول بارهای بزرگ در جلو کابین،بوستر ترمز،لنت ترمزهای زینتری، باک ۱۳ لیتری بنزین و فنرها و کمک فنرهای بهبود یافته بود که بر روی کوروت آن سال پیاده می شد.

شورلت کوروت Z06

دلیل تاخیر در معرفی این بسته سفارشی به خاطر باک بنزین بسیار بزرگ آن بود که به راحتی در زیر کروک جا نمی گرفت،بنابراین تغییر ساختار بدنه برای تعبیه باک اندکی زمان می گرفت. تنها ۱۹۹ دستگاه از مدل های Z06 ساخته شد که شورلت همگی آنها را به طور خاص همراه با یک موتور ۳۶۰ اسب بخاری V8 برای رقابت های اتومبیل رانی باشگاه های آمریکا (SCCA)  آماده کرده بود.

شورلت کوروت Z06 مدل ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴

Z06 بار دیگر در سال ۲۰۰۱ همراه با یک پیشرانه ۵٫۷ لیتری V8 و توان ۳۸۵ اسب بخار ، یعنی ۳۵ اسب بخار بیشتر از کوروت پایه سال ۲۰۰۱ ، به خط تولید شورلت بازگشت، یک سال پس از آن ، شورلت خروجی V8 رابه ۴۰۵ اسب بخار ارتقاء داد و آن را تا سال ۲۰۰۴ با همین توان به خدمت گرفت.

شورلت کوروت Z06

شورلت کوروت Z06

شورلت کوروت Z06

شورلت کوروت Z06 مدل ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳

همزمان با رونمایی از کوروت C6 در سال ۲۰۰۶ ، یک مدل کاملا جدید از Z06 نیز همراه یک پیشرانه V8 هفت لیتری و توان ۵۰۵ اسب بخاری معرفی گردید. یک سال بعد نسخه محدود Z06 مشهور به ۴۲۷ عرضه شد که با اعمال تغییراتی در بدنه و استفاده از چرم نقره ای رنگ در تودوزی داخل کابین از جذابیت های بصری ویژه ای برخوردار بود. همچنین در آخرین سال یعنی ۲۰۱۳ ترکیب دیگری از نسخه ۴۲۷ به عنوان یک بسته سفارشی برای Z06 به مشتریان ارائه شد.

Chevrolet Corvette 2008

Chevrolet Corvette 427 Convertible 2013 (2)

Chevrolet Corvette 427 Convertible 2013

معرفی کوروت Z06 استینگری ۲۰۱۴

در میانه راه مسابقات اتومبیل رانی ۲۴ ساعته لمان ، این بهترین شاهکار طراحی و مهندسی صنعت خودروسازی آمریکا بئد که رقبایش را یکی پس از دیگری به زانو در می آورد. Z06 جدید به عنوان یک سوپراسپرت فوق العاده کوروت هایی را معرفی خواهد کرد که در تمییز قائل شدن بین کاربری جاده و مسابقه ای آنها به دردسر خواهید افتاد. Z06 جدید بهترین نمونه از ا نتقال فناوری بین نسل مسابقه ای و جاده ای کروت ها است که شورلت تا به امروز موفق به ساخت آن شده است.

شورلت کوروت Z06

در ابتدا مهندسان یافته های خود از طراحی مدل مسابقه ای کوروت C6 R را به عنوان دانش ورودی برای خلق کوروت استینگری ۲۰۱۴ به کار بستند. با مبنا قرار دادن استینگری طراحی و تولید همزمان دو خودروی بی نظیر با نام های Z06 و C7 R برای چشاندن طعم واقعی لذت رانندگی در جاده و پیست استارت زده شد.

از آنجا که این سوپراسپرت کم نظیر از هر مزیت ممکن سهم بیشتری طلب می کند،به جرات میتوان گفت که حتی جزئی ترین تغییر در نمای کوروت Z06 2015 با هدفی کاربردی انجام شده است. طراحی پنجره ای مشبک به همراه حفره های مخصوص خنک کاری ترمزها و دریچه روی کاپوت که علاوه بر خنک کاری موتور به عنوان جزئی از بسته آیرودینامیک خودرو نیز عمل میکند.

شورلت کوروت Z06

فضای داخل کابین کوروت Z06 را می شود به سادگی به واسطه ترکیب رنگ منحصر به فرد استفاده شده در محل نشستن راننده و حالت تخت پایین رول فرمان از استینگری تمیز داد.در طراحی داخلی تمام مدهای Z06 به طور سخاوتمندانه ای از مواد مرغوب و نرم شامل چرم ناپا و چرم مصنوعی تقویت شده با الیاف کربن استفاده شده است.

شورلت کوروت Z06

همچون استینگری مشتریان Z06 نیز در مورد صندلی ها امکان انتخاب دارند تا از بین صندلی های راحتی GT و صندلی های اسپرت با بالشتک های جانبی یکی را برگیزنند. ساختار نگهدارنده هر نوع از صندلی ها از جنس منیزیوم است که در عین استحکام بیشتر نسبت به لوله های فولادی وزن کمتری را به کابین تحمیل میکند.ساختار منیزیومی صندلی ها به دلیل عدم انعطاف پذیری به ویژه در رانندگی های طولانی و طاقت فرسای پیست مسابقه با حفظ حالت عمودی بدن راننده تن خسته او را از افتادگی حفظ میکند.

کوروت Z06 2015 یکی از معدود اسپرت های صنعت خودروسازی با توانی بیشتر از ۶۰۰ اسب بخار و امکان انتخاب از بین دو نوع جعبه دنده دستی و اتوماتیک است. همچنین فناوری های پیچیده انتخاب حالت رانندگی و ضبط و تجزیه و تحلیل داده های عملکردی خودرو ، راننده خوش اقبال Z06 را قادر می سازد تا به میل خود نحوه کار کرد خودرو را در شرایط متنوع مدیریت نماید.

  • Chevrolet Corvette Z06 2015 (1)
  • Chevrolet Corvette Z06 2015 (3)
  • Chevrolet Corvette Z06 2015 (4)
  • Chevrolet Corvette Z06 2015 (5)
  • Chevrolet Corvette Z06 2015 (7)

موتور با بهره مندی از یک سوپرشارژر جمع و جور و کارآمد به همراه سیستم روغن کاری خشک و سوپاپ ها و میل سوپاپ های سبک تیتانیومی بهترین عملکر را از خود به نمایش گذاشته است. مهندسان کروت موفق شده اند تا با بهره گیری از سیستم های تزریق مستقیم سوخت ، کنترل فعال مصرف و زمان بندی پیوسته متغیر سوپاپ ها مصرف سوخت LT4 را به طور چشمگیری کاهش دهند.

ادامه دارد …

468×60 content ad
468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...