واردات خودروهای حجم بالای 2500cc در مناطق آزاد

واردات خودروهای حجم بالای 2500cc در مناطق آزاد

این روزها خودروهای بسیاری با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی در گمرک‌ مناطق آزاد در وضعیتی نامشخص بسر می‌برند. به‌نظر می‌رسد با ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی در مناطق آزاد در بلاتکلیفی بسر می‌برند و براساس شنیده‌ها قرار است تعدادی از این خودروها قرار است به مبدا خود بازگردند.

ماشین های اروند

پس از تصویب قانون منع ورود و دریافت پلاک ملی برای خودرو‌هایی با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی توسط دولت‌، هیچ قانونی مبنی بر منع ورود و دریافت پلاک برای این خودرو‌ها در مناطق آزاد ابلاغ نشد اماپس از مدتیمناطق آزاد هم مشمول این قانون گردید و به‌ اجرا رسید.کمی بعد ورود و دریافت پلاک برای این خودرو‌ها آزاد شد اما پس از چندی و مجددا ممنوع گردید.

  • arvand (2)
  • arvand (5)
  • arvand (4)
  • arvand (3)

در جریان این اتفاقات سرنوشت خودروهایی که در این بین به گمرک رسیده و منتظر دریافت پلاک بودند اما در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. چرا که مصوبه رسیده به مسئولین گمرک و سازمان منطقه آزاد اروند ، حاوی قانون منع ورود و دریافت پلاک برای این خودروها و همچنین برگردادندن تمامی خودروهای موجود در پارکینگ گمرک سازمان منطقه آزاد اروند به کشورهای مبدا می‌شد. طبق گفته تعدادی از مسئولین سازمان منطقه آزاد اروند، مسئولین مربوطه و همچنین استاندار استان خوزستان در حال رایزنی برای گرفتن مجوز پلاک کردن خودروهای (بالای ۲۵۰۰ سی‌سی) بلاتکلیف که در پارکینگ منطقه آزاد در حال خاک خوردنند هستند.

متن کامل خبر :

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از کاغذبازی در کشور آن را مانعی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: باید دستورالعمل‌های زائد از طریق دیوان عدالت اداری ابطال شوند تا افراد به‌ سوی قاچاق نروند.ناصر سراج در مراسم تودیع و معارفه بازرس کل استان آذربایجان غربی، با اشاره به اینکه تلاش سازمان بازرسی کل کشور این است که کار دستگاه قضایی به‌وسیله بازرسی سنگین نشود، گفت: سازمان بازرسی کل کشور آماده است با نظارت و پیشگیری بار دستگاه قضایی را حتی‌الامکان کم کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود:‌ اولویت کار سازمان بازرسی کل کشور بیشتر نظارت است تا اجازه ندهد حیثیت مدیران خدوم کشور خدشه‌دار شود و چنانچه دامی برای آنان پهن‌شده باشد، ‌انشاء‌الله با راهنمایی‌های ما آگاه خواهند شد.
سازمان بازرسی کل کشور اگر جایی مشاهده کرد مدیری را می‌لغزانند قطعاً تذکر خواهد داد و اجازه نخواهد داد مدیران خدوم در این دام‌ها بیفتند.

وی با اشاره به سیر تصویب قانون سازمان بازرسی کل کشور گفت: همانطور که استحضار دارید قانون سازمان بازرسی در حال بررسی در مجلس است که بررسی یک تبصره آن باقی‌مانده است. این در حالی است که در سال ۶۰، قانون عادی سازمان بازرسی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در سالهای ۷۵ و ۸۷ دو بار اصلاحیه خورد و قرار شد برخی مواد آن (۹ ماده) به‌صورت آزمایشی و ۵ ساله اجرایی شود، اخیراً مدت اجرای آزمایشی این قانون منقضی شد و اصلاحاتی روی این قانون انجام دادیم و از مجلس خواستیم قانون جدید را تصویب کند.

سراج با اشاره به تلاشها و پیگیری‌های سازمان بازرسی برای اصلاح و تصویب قانون این سازمان گفت: در برخی مواد قانون سازمان، با نقایصی مواجه بودیم که این موضوع علاوه بر این‌که ممکن بود تبعاتی در پی داشته باشد، به‌صرفه و صلاح بیت‌المال نیز نبود. لذا پیشنهادهایی جهت اصلاح این روند ارائه کردیم از جمله در رسیدگی به پرونده‌های ارسالی از سازمان بازرسی به هیئت‌های بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری نقایصی بود که پیشنهاد شد در این هیئت‌ها حتماً یک قاضی حضور داشته باشد که البته این مصوبه مجلس در یک رفت و برگشت به شورای نگهبان تصویب شد.

وی ادامه داد: نقیصه دیگر عدم حضور نماینده بازرسی در شوراها و مجامع بود که خوشبختانه با اصلاح قانون سازمان و تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان، این مشکل رفع شد و انشاء الله از این به بعد، سازمان بازرسی در مناقصه‌ها، و مزایده‌ها و شوراهای اسلامی حضور جدی خواهد داشت.خصوصاً در شوراها قاضی و ناظر سازمان بازرسی کل کشور باید حضور داشته باشد تا از تصویب مصوبات خلاف قانون جلوگیری و مانع برخی که حاضر نیستند از قانون تمکین کنند، شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه سرمایه‌گذاری را نیاز جدی کشور دانست و گفت: سرمایه‌گذاران سالم و کارآفرینان‏، باید ترغیب شده و اطمینان پیدا کنند تا در داخل کشور سرمایه‌گذاری کنند.اقتصاد کشور هم به نفت بستگی دارد. از این رو مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند، ‌تا اقتصاد کشور مقاوم شده و از حالت تک‌بعدی و تک‌محصولی رهایی یابد.

وی با اشاره به همکاری دولت و سازمان بازرسی کل کشور برای تدوین برنامه‌های اقتصاد مقاومتی کشور گفت: با هماهنگی که سازمان بازرسی با دولت دارد اخیراً این برنامه‌ها در قالب کتابچه‌ای از سوی معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست جمهوری تدوین‌شده است تا در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد.

ممنوعیت تردد خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی با گزارش سازمان بازرسی

سراج با بیان اینکه سازمان بازرسی در اقتصاد مقاومتی با دولت خصوصا شخص رئیس‌جمهور کاملا هماهنگ است، گفت: متأسفانه شاهد بودیم در برخی مناطق آزاد ماشین‌های لوکس و گران‌قیمت وارد کشور می‌شد و در شهرها تا شعاع ۱۲۰ کیلومتر و فراتر از آن با اخذ مجوزهایی در مناطق دیگر تردد می‌کردند و این در حالی بود که عوارض مربوطه را پرداخت نمی‌کردند و دولت متضرر می‌شد.

در این زمینه گزارش جامعی از سوی سازمان بازرسی خدمت رئیس‌جمهور ارسال شد که این گزارش به آقای جهانگیری ارجاع و هفته گذشته در دولت مطرح و مصوب شد هیچ‌کس تحت هیچ شرایطی حق ندارد از مناطق آزاد به مناطق دیگر که دارای گمرک هستند ماشین وارد کند و همچنین تردد ماشین‌های بالای ۲۵۰۰ سی‌سی به‌کل ممنوع شد.

وی با تأکید بر اینکه باید به مدیران اجازه ریسک داده شود، گفت: اگر مدیری اجازه ریسک نداشته و نتواند ریسک کند، مدیر نیست. اما نکته‌ای که باید همواره موردتوجه باشد این است که ریسک باید با در نظر گرفتن جوانب قانونی امور انجام شود و اگر هم اشتباهی صورت گرفت که عمدی نبود نباید به‌گونه‌ای رفتار شود‏، قدرت و جرئت ریسک از مدیران گرفته شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه کاغذبازی یکی از موانع تحقق اقتصاد مقاومتی است، تأکید کرد: باید معضل کاغذبازی در کشور را برطرف کرد. این مسئله خیلی دست‌وپا گیر شده است. اخیراً که برای شرکت در مجمعی به یکی از کشورها رفته بودم، اطلاع یافتم جریان تجارت در این کشور ازجمله ثبت شرکت و کارهای بازرگانی ظرف یک روز انجام می‌شود. اما در ایران آن‌قدر کاغذبازی می‌شود که فرد از تجارت پشیمان می‌شود.باید دستورالعمل‌های زائد از طریق دیوان عدالت اداری ابطال شوند تا افراد به‌سوی قاچاق نروند. متأسفانه اکثر تجارت در کشور ما به‌صورت قاچاق صورت می‌گیرد. ازاین‌رو باید هر چه سریع‌تر راه را برای تجارت قانونی فراهم کرد.

سراج ادامه داد: اصل بر پاک بودن مدیران است مگر خلاف آن ثابت شود و الا کسی اجازه ندارد به این حوزه ورود کرده و وقت مدیر را در خصوص کارهای خوبی که انجام می‌دهد،‌ بگیرد. اگر هم مدیری بین مدیران پیدا شد که اصلاح‌ناپذیر و به تذکرات سازمان بازرسی توجه ندارد، ‌‌قطعاً به اشد مجازات قانونی محکوم و مجازات در خصوص وی اجرا خواهد شد.

از همکاران سازمان بازرسی نیز خواستارم بررسی و آسیب‌شناسی کرده و روی جرائمی که بیشتر با افکار عمومی، اقتصاد و زندگی مردم سر کار دارند تمرکز کنند.می‌خواهم همکاران کارهای عمده و کلان را شروع کرده و روی موضوعاتی مانند برخورد با زمین‌خواری، اختلاس‌های سنگین و معوقات کذایی بانک‌ها کار کنند تا بتوانیم سر و سامانی به اقتصاد کشور دهیم.

منبع: صدای آبادان

468×60 content ad
468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبط4 دیدگاه

  • لطفا تا آخر بخونین...لطفا ازتون خواهش میکنم انو بزارین تو سایت ریدن تو همچین مملکتی که به زور هم که شده میخوان تولید داخلی رو به خورد مردم بدن...به جای این کارا عرضه داشته باشین... آهای مردم اینا میخوان مردم ماشین داخلی بخرن که سصودش تو جیب خودشون بره که هیچ...میخوان مردم رو با این آشغالا به کشتن بدن که هیچ...فردا پس فردا واردات خودروهای بالا 2500 سی سی رو انحصاری میدن به یه آقازاده که سودش مستقیم بره تو جیبش...مملکت ایران دیر یا زود از هم میپاشه...یادتون باشه اگه بمب رو بزاری روی سنگ و بترکونیش سنگ ممکنه تحمل کنه و چیزیش نشه...ولی اگه سنگ رو سوراخ کنی و بمب رو بزاری داخلش سنگ رو جوری نابود میکنه که دیگه نمیشه تشخیص داد اینجا سنگی بود یا نه...ایران خیلی زود از داخل منفجر میشه...به شرطی که مردم دست هم بدن...اگه قراضه ای مثل تیبا رو مردم نخرن...میشه اعتراضی برای تولید کننده...وقتی استقبال میشه میگن همین مردم خرن...و خر رو باید سوار شد...واقعا پس کی قراره به خودمون بیایم...؟؟؟؟ تا کی قراره سواری بدیم؟؟ آقازاده ها هم دقیقا مثل من و تو از این هوا تنفس میکنن چرا باید خرشون بشیم...یادتون باشه تا مظلوم نباشه ظالم هم نخواهد بود
  • واقعا میشه یکی بیاد با یه دلیل منطقی دلیل این کارو توضیح بده اخه شما ک قبلا وهمین الانشم ماششششششللللللاااا از هر ماشین 10برابر20برابر گمرکو از این جور چیزا میگرفتین خوب الان این دیگه چی چیشه.اها تازه یادم افتاد ک ملت باید از کالای تولید داخل و چینی واقعا با کیفیتو مرغوب استفاده کنن ک دوزارم نمیرزه نه اینکه برن ماشینای اشغال اروپایی و ژاپنی یا امریکیاییی سوار شن بلللهههههه.