تاثیر عملکرد اسپویلر بر روی ماشین

تاثیر عملکرد اسپویلر بر روی ماشین

اسپویلر یا باله عقب ماشین (Spoiler)

اسپویلر قطعه ای است که وظیفه ی کاهش برآ را بر عهده دارد. حتما به بال های هواپیما نگاه کردید ، انحنای قسمت بالای بال بیشتر از پایین بال می باشد این موضوع باعث می شود که هوایی که از روی بال حرکت می کند نسبت به هوایی که از زیر بال عبور می کند مسیر طولانی تری داشته باشد و برای جبران این موضوع باید سرعتش زیاد تر شود این افزایش سرعت ، در بالای بال ها خلاء ایجاد می کند و هواپیما را از زمین بلند می کند.

نیروی بَرا یا نیروی بَرآر نیرویی است که در اثر حرکت ماهیواره (ایرفویل) در شاره (سیال) ایجاد می‌شود. پرواز هواپیما در اثر نیروی بَرایی است که حاصل از شکل مقطع آیرودینامیکی بال آن است، که اصطلاحاً مقطع ماهیواره دارند، نیروی برای بال هواپیما به عواملی مانند سرعت هواپیما، مساحت بال، چگالی هوا، شکل ماهیوارهٔ بال و زاویه حمله بستگی دارد.

اگر به شکل اتومبیل نگاه کنید متوجه میشوید که همین مسئله برای اتومبیل ها هم اتفاق می افتد زیرا کف اتومبیل ها تقریبا صاف و بالای آنها انحنا دار است یعنی با سرعت گرفتن اتومبیل ها درست مانند هواپیما ها نیروی برآ تولید می شود و این نیرو سعی دارد اتومبیل را از زمین بلند کند اما آنقدر نیست که این اتفاق بیفتد .اتفاقی که می افتد این است که فشار لاستیک بر روی جاده کم می شود و اصطکاک لازم برای انتقال نیرو به جاده و امکان هدایت خودرو کم می شود و باعث می شود خودرو در شرایط بحرانی از کنترل خارج شود.

حتما کلیک کنید  عمل زیبایی لیبرتی واک بر روی آونتادور

اسپویلر ها با کاهش برآ مقدار نیروی عمودی روی محور های خودرو را افزایش می دهند البته این کار مقاوت هوا را افزایش می دهد، اسپویلر های کنترل شونده با استفاده از اطلاعات در یافتی از سنسور سرعت ،ارتفاع مناسب را انتخاب می کنند.

در کلیپ زیر خواهید دید ک چگونه با استفاده از رابطه فشار اسپویلرهایی طراحی می شوند که جریان های آرام و مغشوش را در انتهای ماشین بهبود میدهند…

468×60 content ad

درباره نویسنده

ادمین و نویسنده وننو، ای دی تلگرام iMajid

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...