دیوار قهرمانان یا wall of champions چیست؟

دیوار قهرمانان یا wall of champions چیست؟

اگر شما به یک طرفدار واقعی فرمول یک بگویید جایزه بزرگ کانادا ( canadian grand prix ) فوری در ذهنش دیوار قهرمانان تداعی میشود (wall of champions)

اما چه چیزی باعث شده دیوار قهرمانان انقدر افسانه ای شود و چرا اورا به این اسم میشناسند؟

544903-6eb547e8-ed0b-11e3-a4d2-9efb85c9fed0

همه چیز در سال ۱۹۹۹ در جایزه بزرگ کانادا شروع شد،مسابقه ای که در آن در پیچ آخر،سرعت بالای آن ها  بیشتر از ۴ تصادف دیدیم.

پیچ آخر مونترال از منحصر به فرد ترین گوشه های پیست های فرمول یک دنیاست. مخصوصا طراحی جدید هرمان تایلک که دارای آسفالت های عظیم پیشرفته تر ان منطقه همراه با موانع حرفه ای نرم تر در مونترال است. با این حال راننده ها با سرعتی بالغ بر ۳۰۰ کیلومتر در ساعت به آن پیچ میرسند و با ترمزی نرم و آرام و کم کردن چند دنده وارد منطقه باریک راست سپس چپ پیچ شده و از آن خارج میشوند.

wall of champions f1 canada

درسال ۱۹۹۹ ژاک ویلنوو، مایکل شوماخر و دیمون هیل همه از قربانیان پیچ خوردگی راست به چپ پیچ بودند . با وجود اینکه هر سه راننده در سال های قبل فاتح عنوان قهرمانی جهان بودند و تجربه زیادی در این پیست داشتند بازم به نظر میومد بین دیوار بتنی،دیوار قهرمانان و فیبر کربن ماشین ها جاذبه خاصی و جود داشت که  باعث ازدست دادن کنترل ماشین رانندگان شده،گویی تجربه ی قبل در مقابل دیوار ناچیز می آید.

Wall-of-Champions-1999_Michael-Schumacher

هر سه راننده در مکانی از مسابقه خارج شدند که نوشته شده بود «به کبک خوش آمدید» و در آنجا بود که اسم این مکان به دیوار قهرمانان تغییر کرد و دیوار قهرمانان به وجود آمد و برای تایید بیشتر این عنوان. ریکاردو زونتا قهرمان مسابقات فرمول ۳۰۰۰ در همان روز با برخورد به بتن های سفت و سخت همان دیوار خود را به جمع افراد خالق این عنوان پیوند زدند.

حتما کلیک کنید  دانلود رایگان فرمول یک گرندپری کانادا 2017: پیروزی بی دردسر لوئیس همیلتون

woc

جالب این است که ژاک ویلنوو تصادف سنگین درسال ۱۹۹۹ درهمان دیوار داشت در BRB زمانی که در تیم ویلیامز بود.

اقای خوش شانس یعنی سباستین فتل نیز تصادف سختی  در آن مکان نحس داشته، البته در تمرین آزاد یک بود زمانی داشت حد و حدود پیست را بررسی میکرد. در سال ۲۰۱۱، همه همیشه این تصادف را به خاطر خواهند داشت نه بخاطر این که فتل ماشین ردبول را به دیوار زد بلکه بخاطر زمین خوردن خنده دار مارشالی که برای کمک به فتل آمده بود.

در سال ۱۹۹۹ دیوار قهرمانان به این معنی بود که اگر راننده ای به آن پیچ میرسید و یک اشتباه کوچک مرتکب می شد، باید خودش را برای یک تصادف سخت با دیوار بتنی آماده میکرد اما امروزه پلیس ایمنی جلوی آن دیوار کمر بندی از اشیأ نرم کشیده تا از شدت برخورد ها بکاهد.. شاید این کار درد صدمات جانی رانندگان را کاهش دهد اما این کار عرض ان منطقه را کمتر کرده که این خود نیز چالشی جدید برای رانندگان به حساب می اید.

p7260021

مسابقات جایزه بزرگ کانادا از پر طرفدارترین هاست دیوار قهرمانان فقط یک دلیل از جذابیت های آن است.

در آخر نیز فیلم بعضی از برخورد های رانندگان به دیوار را مشاهده می کنید…

امیر محمد محمدی مترجم و نویسنده وب سایت وننو

 

حتما کلیک کنید  دانلود مسابقه فرمول یک آمریکا 2013
468×60 content ad

درباره نویسنده

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...