با بهترین قهرمانان جهانی موتو جی پی آشنا شوید

با بهترین قهرمانان جهانی موتو جی پی آشنا شوید

موتورسواری ، قدیمی ترین ورزش موتوری دنیا است. اولین دوره قهرمانی این ورزش در سال ۱۹۴۹ شروع شد. در این نوشته قصد داریم شما را با ۲۶ تن از قهرمانان MotoGP موتو جی پی ، آشنا سازیم. این بررسی بسیاری از قهرمانی ها را از گذشته تا به امروز روایت می کند. امیدوارم از این مطالب لذت ببرید…

Leslie Graham
Leslie Graham

۲۶٫ Leslie Graham : اولین قهرمان جهان

Robert Leslie Graham ، متولد ۱۴ سپتامبر سال ۱۹۱۱ در Wallsey انگلستان است. این موتورسوار در ۱۲ ژوئن ۱۹۵۳ در حالی که مشغول راندن موتور سیکلت در دومین مسابقه گرند پری سال یعنی Isle TT of Man بود، دچار سانحه شد و درگذشت.

برنده قهرمانی جهان : ۱۹۴۹

Libero Liberati
Libero Liberati

۲۵٫ Libero Liberati : ” شوالیه فولاد”

این موتورسوار که به “نجیب زاده ای از پولاد” ملقب بود در ۲۰ سپتامبر ۱۹۲۶ متولد گشت، که در همان مکان در ۵ مارس ۱۹۶۲ چشم از جهان فروبست.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۵۷

Gary Hocking
Gary Hocking

۲۴٫ Gary Hocking :

اگرچه گری در Caerleon واقع در جنوب شرقی ولز به دنیا آمد، اما وی در دوران کودکی یه Rhodesia نقل مکان نمود، و اکنون زیمباوه، که تبدیل به ملیت او شد.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۶۱

Marco Lucchinelli
Marco Lucchinelli

۲۳٫ Marco Lucchinelli :

مارکو در ۲۶ ژوئن ۱۹۵۴ در شهر Bolano واقع در ایتالیا چشم به جهان گشود. او حرفه ی مسابقات جاده ایش را، در سال ۱۹۷۵ آغاز نمود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۸۱

franco uncini
franco uncini

۲۲٫ Franco Uncini :

او که در ۹ مارس ۱۹۵۵ در Recanati ایالت Macerata ایتالیا متولد شد، پیشه ی موتوررانی حرفه ای خود را در تیم Laverda شروع کرد و بعدها به تیم Ducati پیوست.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۸۲

Freddie Spencer
Freddie Spencer

۲۱٫ Freddie Spencer :

Frederick Burdette Spencer زاده ی ۲۰ دسامبر ۱۹۶۱ در Shreveport ایالت Louisiana ایالات متحده است. او یکی از بهترین موتورسواران دهی ۸۰ میلادی بود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۸۳ ، ۱۹۸۵

Wayne Gardner
Wayne Gardner

۲۰٫ Wayne Gardner :

Michael Wayne Gardner متولد ۱۱ اکتبر ۱۹۵۹ در Wollongong استرالیاست. وی این ورزش را از سن ۱۸ سالگی در ۱۹۷۷ شروع نمود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۸۷

Kevin Schwantz
Kevin Schwantz

۱۹٫ Kevin Schwantz :

او که در ۱۹ ژوئن ۱۹۶۴ زاده شده است، فرزنده خانواده ایی مالک فروشگاه موتورسیکلت است. وی چهار سال را صرف شروع موتورسواری با آنها کرد.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۹۳

Alex Criville
Alex Criville

۱۸٫ Alex Criville :

این موتورسوار متولد ۴ مارچ ۱۹۷۰ در بارسلونای اسپانیاست. او نخستین فرد اسپانیایی ست که در رده ۵۰۰cc قهرمان جهان شده است.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۹۹

Kenny Roberts Jr
Kenny Roberts Jr

۱۷٫ Kenny Roberts Jr :

Kenneth Lee Junior زاده ی ۲۵ ژوئیه ۱۹۷۳ در Mountain View کالیفرنیاست. پدر او Kenny Roberts است که، همچنین وی قهرمان جهان در زمان پسرش نیز هست. برای نخستین بار در تاریخ قهرمانی جهان است که پدر و پسر پشت سر هم قهرمان می شوند!!!

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۲۰۰۰

Nicky Hayden
Nicky Hayden

۱۶٫ Nicky Hayden :

Nicholas Patrick Hayden که با نام Nicky Hayden شناخته می شود، متولد ۳۰ ژوئیه ۱۹۸۱ در Owensboro ایالات کنتاکی آمریکاست. او که از سال ۲۰۰۳ پایلوت مسابقات موتوررانی آمریکایی در رده قهرمانی جهان Moto GP است. در حال حاضر مشغول به رقابت در قهرمانی سوپر موتور سیکلت FIM با هوندا RR SP است.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۲۰۰۶

Umberto Masetti
Umberto Masetti

۱۵٫ Umberto Masetti :

او متولد ۴ می ۱۹۲۶ در Borgo delle Rose ایالت پارما ایتالیاست. Masetti اولین موتورسوار ایتالیایی بود که در این حرفه به اوج رسید. او در ۲۸ می ۲۰۰۶ چشم از جهان فروبست.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۵۰ ، ۱۹۵۲

Phil Read
Phil Read

۱۴٫ Phil Read : ” شاهزاده ی سرعت ”

Phil زاده ی ۱ ژانویه ۱۹۳۹ در Luton انگستان است. Phil فعالیت خود را در رده ی جهانی ۵۰۰cc با Norton در جایزه بزرگ (گرند پری) هلند، آغاز نمود. ستاینده ی Geoff Duke، در زمان وی بوسیله هم دوره اش، Mike Hailwood تحت تسلط قرار گرفت.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۷۳ ، ۱۹۷۴

Barry Shieene
Barry Shieene

۱۳٫ Barry Shieene :

وی در Holborn لندن در ۱۱ سپتامبر ۱۹۵۰ متولد گشت و در ۱۰ مارس ۲۰۰۳ درگذشت. می توان گفت که Barry یک موتورسوار فوق العاده بریتانیایی بود که پیروز بسیاری از مسابقات و دو قهرمانی جهان شد.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۷۶ ، ۱۹۷۷

Casey Stoner
Casey Stoner

۱۲٫ Casey Stoner :

Casy متولد Southport استرالیا در ۱۶ اکتبر ۱۹۸۵ است. او راننده سابق موتورسواری سرعت استرالیایی ست. او در سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ مشغول به رقابت در مسابقات قهرمانی جهان کلاس MotoGP بود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۲۰۰۷ ، ۲۰۱۱

Marc Marquez
Marc Marquez

۱۱٫ Marc Marquez :

مارک مارکز حتما میشناسید، متولد ۱۷ فوریه ۱۹۹۳ Leride واقع در اسپانیاست. این نماینده اسپانیا در حال حاضر در تکاپوی رقابت در بالاترین سطح مسابقات MotoGP است و به تازگی قهرمان فصل ۲۰۱۶ این مسابقات شده است. در اولین حضورش در مسابقات بالاتر از همه، توانست قهرمانی سال ۲۰۱۳ موتو جی پی را بدست آورد و فراتر از رکورد Freddie Spencer ، به جوانترین برنده این مسابقات تبدیل شود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۲۰۱۳ ، ۲۰۱۴ ،۲۰۱۶

Kenny Roberts
Kenny Roberts

۱۰٫ Kenny Roberts : ملقب به “پرستو”

Kenneth متولد ۳۱ دسامبر ۱۹۵۱ در Modesto کالیفرنیا است. او اولین آمریکایی برنده مسابقات جهانی بود. وی یکی از اولین رانندگانی بود که از زانوهایش برای حفظ تعادل در پیچ های پیست، همچنین اولین شخصی بود که برای چرخاندن چرخ های عقب موتور سیکلت به منظور خروج از خمیدگی ها مسیر مسابقه از نیروی موتور استفاده نمود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۷۸ ، ۱۹۷۹ ، ۱۹۸۰

Wayne Rainey
Wayne Rainey

۹٫ Wayne Rainey :

وین زاده ی ۲۳ اکتبر ۱۹۶۰ در ایالت کالیفرنیا، Downey است. او در اواخر دهه ی هشتاد و اوایل دهه ی نود میلادی سرآمد مسابقات قهرمانی جهان به همراه Yamaha بود. او همواره رقابت سختی با Kevin Shwatz درپیست مسابقه داشت.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۹۰ ، ۱۹۹۱ ، ۱۹۹۲

Jorge Lorenzo
Jorge Lorenzo

۸٫ Jorge Lorenzo :

Jorge Lorenzo Guerrero در Palma de Mallorca اسپانیا به تاریخ ۴ می ۱۹۸۷ به دنیا آمد. پدرش اولین موتورسیکلتش را در سه سالگی برایش ساخت و تا سن ۱۸ سالگی مربی فنی پسرش بود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۲ ، ۲۰۱۵

Geoff Duke
Geoff Duke

۷٫ Geoff Duke :

Geouf متولد ۲۹ مارس ۱۹۲۳ در Lancashire انگلستان است. وی در ۱ می ۲۰۱۵ درگذشت. او برترین راننده ی مسابقات قهرمانی موتوررانی در نیمه اول دهه ی پنجاه میلادی بود. او پس از بازنشستگی از مسابقات، در سال ۱۹۶۳تبدیل به یک تاجر شد و تیم خود و Gilera را برای تولید موتور سیکلت های مسابقه ای تاسیس نمود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۵۱ ، ۱۹۵۳ ، ۱۹۵۴ ، ۱۹۵۵

John Surtees
John Surtees

۶٫ John Surtees :

جان ۱۱ فوریه سال ۱۹۳۴ در Tatsfield Surrey چشم به دنیا باز کرد. او اولین فرد در تاریخ است که قهرمان موتور سیکلت دو چرخ و چهار چرخ شده است. او حرفه ی خود را از موتوررانی به اتومبیل رانی فرمول ۱ تغییر داد و کارش را با تیم لوتوس در جایزه بزرگ موناکو در سال ۱۹۶۰ شروع کرد. نتایج خوبی در سال ۱۹۶۲ برایش رقم خورد و سال ۱۹۶۳ به استخدام فراری درآمد.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۵۶ ، ۱۹۵۸ ، ۱۹۵۹ ، ۱۹۶۰

Mike Hailwood
Mike Hailwood

۵٫ Mike Hailwood : “خودِ دوچرخه”

Stanley Michael Bailey Hailwood در Oxfordshire انگلستان مورخه ی ۲ آپریل ۱۹۴۰ به دنیا آمد و در ۲۳ مارس ۱۹۸۱ به دلیل تخلف یک کامیون و دور زدن غیرقانونی و برخورد با ماشینش چشم از جهان فروبست. جالبست که کامیون تنها صد پوند جریمه شد!!! او فرزند فروشنده میلیونر خودرو، در آکسفورد بود. او دانش آموخته ی کالج Pangbourne بود اما بزودی آنجا را ترک کرد. پدرش او را برای کار به کارخانه موتور سازی Triumph فرستاد. اولین مسابقه استنلی در Outlaon Park به تاریخ ۲۲ آپریل ۱۹۵۷ بود. او همچنین راننده فرمول ۱ چند تیم مطرح نیز بوده است.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۶۲ ، ۱۹۶۳ ، ۱۹۶۴ ، ۱۹۶۵

Eddie Lawson
Eddie Lawson

۴٫ Eddie Lawson :

Eddie زاده ی ۱ مارس ۱۹۵۸ در Upland کالیفرنیاست. او برترین موتورسوار بین سال های ۱۹۸۳ و ۱۹۹۲ بود و برای تیم های Yamaha ، Honda و Cagiva مسابقه می داد. Lawsen پیشه ی خود را را از زمین های صحرایی جنوب کالیفرنیا آغاز نمود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۸۴ ، ۱۹۸۶ ، ۱۹۸۸ ، ۱۹۸۹

Mick Doohan
Mick Doohan

۳٫ Mick Doohan :

مایک ۴ ژوئن ۱۹۶۵ در Gold Coast استرالیا متولد شد. او را یکی از بهترین رانندگان در مقوله ی نظم و ترتیب می دانند. او فعالیتش را در مسابقات سرعت قهرمانی جهان از کلاس مقدماتی در سال ۱۹۸۹ شروع نمود. در سانحه ای که به تاریخ ۲۶ ژوئن در Assen برایش اتفاق افتاد. پزشکان قصد داشتند تا پایش را قطع کنند.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۹۴ ، ۱۹۹۵ ، ۱۹۹۶ ،۱۹۹۷ ، ۱۹۹۸

Valentino Rossi
Valentino Rossi

۲٫ Valentino Rossi :

والنتینو در ۱۶ فوریه ۱۹۷۹ Urbino ایتالیا چشم به جهان گشود. دوران کودکیش را در Tavullia گذراند، جایی که زندگی موتوراسپورتش را با حمایت پدرش، در کارتینگ شروع کرد. پدر وی تلاش نمود تا والنتینو کارتینگ را ادامه دهد اما در انتها هزینه زیادی نمود تا در Pocket Bike باقی ماند. شروع حرفه ی موتوررانی او همزمان با مسابقات ورزشی SP ایتالیا در سال ۱۹۹۳ به همراه Cagiva Mito Claudio Lusuardi بود.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۲۰۰۱ ، ۲۰۰۲ ، ۲۰۰۳ ، ۲۰۰۴ ، ۲۰۰۵ ، ۲۰۰۸ ، ۲۰۰۹

Giacomo Agostini
Giacomo Agostini

۱٫ Giacomo Agostini :

این قهرمان پر افتخار در ۱۶ ژوئن ۱۹۴۲ Brescia ایتالیا به دنیا آمد. او راننده موتور سیکلت های مسابقه ای با بیشترین پیروزی هاست. بسیاری از آنان برای برند ایتالیایی MV Agusta بدست آمده است. اشتیاقش به موتورسیکلت ها از کودکی آغاز گردید. در مدت کوتاهی، او به رقابت در مسابقات قدیمی محلی پرداخت، جایی که پیروز شد. او همچنان دارای رکورد ۲۲ بار حضور بر روی سکوی پایانی به شکل پی در پی، به همراه والنتینو روسی است.

برنده قهرمانی موتو جی پی : ۱۹۶۶ ، ۱۹۶۷ ، ۱۹۶۸ ، ۱۹۶۹ ، ۱۹۷۰ ، ۱۹۷۱ ، ۱۹۷۲ ، ۱۹۷۵

منبع

 

حتما کلیک کنید  حرکات نمایشی با موتور سنگین
468×60 content ad

درباره نویسنده

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...