رسمی موتورشو ژنو 2017: استون مارتین Valkyrie ؛ نمایش جادوی آدرین نیویی

رسمی موتورشو ژنو 2017: استون مارتین Valkyrie ؛ نمایش جادوی آدرین نیویی

سرانجام استون مارتین هایپرکار جنجالی خود را که با همکاری ردبول و طراح نابغه ادرین نیویی ساخته بود در ژنو رونمایی کرد.هایپرکار AM-RB 001 یا استون مارتین Valkyrie یک خودرو هایبریدی خواهد بود که در سال ۲۰۱۹ تولیدش شروع میشود.

هایپرکار AM-RB 001 نام جدیدی در صنعت خودرو سازی و گروه استون مارتین است که با ساپورت مالی ردبول ریسینگ اف ۱ و طراح نابغه و برجسته اش ادرین نیویی ساخته شده است حالا برای پیروی کردن از سنت گروه استون مارتین که نام خودروهای خود را با حرف V شروع میکنند، نام جدیدی را به خود دیده است و با اسم Valkyrie وارد شو ژنو شده است.

استون مارتین Valkyrie

واژه Valkyrie در زبان نورس باستان valkyrja از دو واژهٔ وال به معنی کشنده و درنده و ک*ی*ر*ی به معنی گزیننده یعنی کسی که کشتگان جنگ را برمی‌گزیند و یا به معنای «برگزیننده کُشتگان» است. Valkyrie دوشیزگان جنگجوی ایزد جنگ و باشندگانی هستند که جنگ و خونریزی آنان را خشنود می‌سازد.

مدیر اجرایی ساخت استون مارتین در مورد نام استون مارتین Valkyrie گفت؛ این خودرو یک خودرو شگفت انگیز از شمال اروپاست پس لازم داشت تا یک اسم به همان اندازه عمیق و شاسته برایش انتخاب شود.استون مارتین Valkyrie به طور شگفت انگیزی ماشین خاصی است که به همان اندازه ای که خاص است نیازمند یک اسم شاسته و قابل توجه است؛ماشینی سرکش که چیزی را در پس سرش باقی نمیگذارد.این خودرو معنی از قدرت و افتخار است،انتخاب شده توسط خدایان  و همچنین خاطره انگیز.

استون مارتین Valkyrie از یک موتور بسپوک کثورث ۶٫۵ لیتری ۱۲ سیلندر تنفس طبیعی بهره میبرد.این پاور یونیت با یک باتری هایبریدی فوق سبک تجهیز شده است که انتظار میرود عملکردی به خوبی سیستم KERS همانند خودروهای فرمول ۱ داشته باشد.

موتور ۱۲ سیلندر ۶٫۵ لیتری  که بر روی تمامی ۱۵۰ خودروی جاده ای والکیری نصب خواهد از یک سیستم انتقال قدرت هفت سرعته  پدل شیفت که توسط کارخانه ریکاردو طراحی شده است بهره میبرد.البته همه مدل های این خودرو به قیمت هر یونیت ۲ میلیون پوند به فروش رسیده است و اولین خودرو ان در سال ۲۰۱۹ تحویل داده میشود.

این پروژه دو اسم بسیار بزرگ را در پست سر خود میبینید یکی رئیس بخش ساخت استون مارتین مارک ریشمن و دیگری ادرین نیویی بزرگ  طراح افسانه ای خودروهای فرمول ۱ و تیم ردبول.مدیل بخش فنی ردبول مدعی است این خودرو نسبت وزن به توان ۱:۱ خواهد داشت.خودروی والکیری وزنی حدود ۹۰۰ کیلوگرم دارد و توانی معادل ۹۰۰Bhp را نیز تولید میکند.

Valkyrie به گونه ای طراحی شده است که خودرویی جاده ای با حداکثر شباهت به یک خودرو فرمول یک باشد و از این جهت خودرویی شگفت انگیز است.اما این خودرو در نمونه جاده ای و پیست عرضه خواهد شد.نمونه پیستی بیشتر به یک خودرو کلاس LMP1 از نظر عملکرد شبیه خواهد بود.

استون مارتین در شو ژنو رسما از میشیلن به عنوان پراتنر اصلا این کمپانی برای تولید لاستیک های این خودرو نام برد.برند فرانسوی که تجربه زیادی در موتوراسپورت دارد و همچنین در فرمول یک ،موتو جی پی و رالی جهانی سابقه ای غیر قابل انکار دارد این اطمینان را به استون مارتین و ردبول داده است که لاستیک های تولیدی برای استون مارتین Valkyrie از تکنولوژی ای پیشرفته برخوردار هستند که بتوانند در مقابل دانفورس های بالای مقاومت خوبی داشته باشند.

استون مارتین Valkyrie از دو سایز لاستیک برای جلو و عقب بهره میبرد، که در جلو از ۲۶۵/۳۰ ZR20 و در عقب از ۳۲۵/۳۰ ZR21 استفاده میکند.

استون مارتین گروهی با Alcon و Surface Transforms  که توسعه دهنده ی سیستم ترمز سبک وزن و قدرتمند برای هایپرکار هستند، تشکیل داده است. کمپانی بوش (Bosch) تامین کننده ی سامانه های الکترونیکی از قبیل واحد کنترل کشش، برنامه ی پایداری و واحد کنترل پیشرانه خواهد بود.

به این نکته اشاره شده است که نسخه ی پیست این خودرو، که گویا کیت اضافی ایرودینامیکی و کاهش بعضی از نیازمندی ها را، نسبت به مدل جاده ای، داراست; در پیست، به اندازه ی خودروهای مسابقات لمانز، سریع خواهد بود. انتظار داریم که ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر برساعت در زمانی بیش از ۲ ثانیه رخ دهد، همچنین حداکثر سرعت بیش از ۲۰۰ مایل برساعت (۳۲۱ کیلومتر برساعت) باشد.

به لطف قرارگیری متخصصان فرمول ۱ (F1) درکنار طراح مشهور Newey، طرحِ بدنه ی Valkyre  بر تولید مقدار عظیمی نیروی رو به پایین (دانفورس) در سرعت های بالا، به منظور چسبندگی به آسفالت، متمرکز است.

به طور مشابه، سیستم تعلیق کاملا از نو برپا شده است، این سیستم با هماهنگی با سیستم ایرودینامیکی به منظور بیشترین قابلیت کاربری در جاده، طراحی شده است. جعبه دنده نیز از نو طراحی گشته است، که توسط Newey و تیمش به طور خاص برای این خودرو توسعه داده شده است. در گفتگو با مجله ی Auto Exprss، مدیرعامل استون مارتین، اندی پالمر (Andy Palmer) گفت: “این یک خودروی درخشان و بی دستاویز است – لوکس ترین در کلاس خودش، اما چابک ترین و سریعترین. این خودرو قادر است که پیستِ سیلورستون (Silverstone) را به اندازه یا حتی سریعتر از خودروهای فرمول ۱ یا لمانز (LMP1)، طی نماید.”

Newey تصدیق کرد که او برای مدت های مدیدی خواهان ساخت یک خودروی جاده ای است; او به ما گفت که این یک جاه طلبی است که وی از دوران کودکی در شش سالگی داشته است. او گفت: ” فرصتِ توسعه و درک آن ایده ها به همراه Marek و تیم استون مارتین به طوری شگرف، هیجان انگیز است،” ” این به ما اجازه می دهد تا تکنولوژی که در فرمول ۱ توسعه داده ایم را به صحنه ای نو برگردانیم.”

  • 1aq2y7033
  • 1aq2y8141
  • 1aq2y8161
  • am-rb-001_01
  • am-rb-001_02
  • am-rb-001_03
  • aston-martin-valkyrie_01
  • aston-martin-valkyrie_logo
  • 1aq2y7019
468×60 content ad
468×60 content ad

درباره نویسنده

مدیر سایت و سردبیر خبری وبسایت وننو

مطالب مرتبطدر حال حاضر دیدگاهی ثبت نشده است...