مکلارن سِنا؛نمایش خشن یک قهرمان

مکلارن سِنا؛نمایش خشن یک قهرمان

مکلارن سِنا؛نمایش خشن یک قهرمان

مکلارن اخرین  نمونه خوروهای شگفت انگیز خودش را با نام سنا رونمایی کرد.این خودرو را نمیتوان جانشین p1 هیبریدی دانست  اما این خودرو یک خودروی مسابقه ای نسخه محدود از گروه التیمیت سریس است که با ٧٨٩ اسب بخار برای پا گذاشتن بر جای پای بزرگانی همچون مکلارن f1 در پیست ساخته شده است و برای اینکه از اسطوره چیزی کم نداشته باشد با نام یک اسطوره یعنی سنا وارد میدان شده است.

همانطور که مشخص است مکلارن سنا برگرفته از نام قهرمان سه دوره مسابقات فرمول یک اریتون سنای فقید است که در سال ١٩٩۴ و در گرندپری سن مارینو جان باخت که در ان زمان سنا برای ویلیامز مسابقه میداد اما پیش از آن یک دوره پر افتخار پنج ساله را با مکلارن به پایان رسانده بود.مکلارن برای این نام گذاری از خانواده سنا اجازه کسب کرده است.

خانواده ما بشدت از نامگذاری سری جدید سوپر اسپورت ها به نام سنا مفتخر است.هنگام رونمایی برادرزاده اریتون سنا، برونو سنا گفت که این اولین پروژه ایست که واقعا مرتبط با روح مسابقه ای آیرتون سناست. مکلارن سنا عموی من را گرامی میدارد از این جهت که واقعا و کاملا وقف رساندن تجربه پیست به راننده هاست و اجازه میدهد که راننده ها در بهترین حالتی باشند که امکانش را دارند.

همچنان که شکی نداشتیم که آیرتون سنا مفتخر بود از اینکه نامش روی چنین ماشین متمرکز روی پیست  باشد، دوست داریم بدانیم که در مورد طراحی آن چه نظری داشت. اگر فکر میکنید که سنا شبیه یک ۷۲۰ با مقداری پنل های اضافی بدنه برای پیست است، تقریبا درست فکر کردید. ماشین از شاسی یکپارچه فیبرکربن تکامل یافته از ۷۲۰ به نام Monocage III ساخته شده است. مکلارن قول داده که همه پنل های بدنه کارایی داشته و باعث ایجاد داون فورس شده و تاثیرات آئرودینامیکی دارند. همه پنل ها در سنا از فیبر کربن ساخته شده اند که باعث میشود وزن خشک ماشین به ۱۲۰۰ کیلوگرم برسد. با این تفاصیر این ماشین سبک وزن ترین مکلارن جاده ای از زمان F1 میشود.

بله شما میتونید با این خودرو در خیابان هم رانندگی کنید، مکلارن نیز میگوید: سنا برای رانندگی در جاده مجاز می باشد،اما فکر نمکنیم مناسب این کار باشد. هدف نهایی و درست سنا بیشتر برای رانندگی در پیست متمرکز شده است تا برای جاده. سنا یک ورژن از پکیج مکلارن که شامل موتور ۴ لیتری دو توربو ، هشت سیلندر خورجینی که می تواند ۷۸۹  اسب بخار قدرت را به همراه ۸۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید کند.

پیشرانه با نام کد M840TR شناخته می شود و از قدرتمندترین گزینه های مکلارن در یک خودروی جاده ای است. در کارخانه از یک میلنگ صاف و سبک خشک به همراه دو توربو شارژر دوقلو با دریچه ی برقی توسعه داده شده است.مکلارن سنا به یک به یک گیربکس هفت سرعته دو کلاچه متصل است که نسب قدرت ۶۵۹ اسب بخار بر هر تن را میدهد.

مکلارن در رابطه با ویژگی خودروی سنا گفته نسل بعدی آیرودینامیک فعال که شامل اسپلیتر جلو ، و دو دیفیوزر عقب یک بال عقب بلند ۱,۲ متری می شود. clamshell (دریچه های) عقب طوری طراحی شده که برای خنک کردن پیشرانه و زیاد کردن نیروی downforce  با فلپ های Gurney در جلوی بادگیر ، هوا را به صورت مستقیم از کناره ها رد کند. باله ی عقب بر اساس شرایط ماشین و به صورت هیدرولیکی تنظیم می‌شود. این کار در مجموع باعث می شود سطحی بیش از ۰٫۶ متر مربع را به عنوان ترمز هوایی انجام دهد.نمای کلی خودرو بشکل شگفت انگیزی خشن است و یاد روزهای رانندگی های روی لیمیت اریتون سنا و دوران اوج مکلارن F1 افسانه ای را زنده میکند.

 • McLaren-Senna-13
 • McLaren-Senna-09

شاسی کنترل ریس اکتیو ۲ تعلیق هیدرولیکی مکلارن به گونه ای ستاپ شده است تا با هماهنگی با شاسی فیبرکربنی سخت مکلارن بتوانید یک توانایی استثنایی در سر پیچ ها داشته باشد. این سیستم  خصیصه بازوی A دوتایی تعلیق همراه با دمپرهای هیدرولیکی که از داخل به هم وصل شده اند و  میله های ضد پیچش قابل تنظیم هیدرولیکی دارد. همچنین میراگرهای متغیر با استفاده از تکنولوژی تنظیم ارتفاع p1 سواری در ارتفاع دیگر را مقدور میسازد. اصلی ترین تنظیم تعلیق شامل کامفورت، اسپورت و پیست است اما یک ویژگی مسابقه  میتواند از طریق سوییچ روی سقف فعال شود. سنا با تایرهای مخصوص ساخته شده توسط پیرلی پی زیرو تروفیو آر بر روی جاده ها قدم میگذارد و ترمزهای کربن سرامیکی را در هر چهار گوشه خود میبیند. در داخل شما حداقل راحتی را در ساخت این خودرو پیدا میکنید. فیبر کربنهای بر تمامی فضای  داخلی تسلط دارند و صندلیها میتوانند به طور دلخواه با توجه به سلیقه مشتری با آلکانتارا یا چرم پوشیده شوند. کنترلها هم همچنین مینیمالیستی شده اند تا به همریختگی  را کاهش دهند، به این صورت که سه دکمه مثلثی شکل در پایین یک مانیتور مستطیلی قرار گرفته اند. اگر شما وسیله ای  برای حمل و نقل های روزانه میخواهید از ماشین دیگری استفاده کنید ، مک لارن سنا تنها برای مردانی با هلمت های مسابقه ای روی  صندلی های خلبانی پشت فرمان های ریسینگ در پیستهای خشن ساخته شده است.

 • McLaren-Senna-12
 • McLaren-Senna-02

همچون دیگر ماشین های سری التیمیت مکلارن ،مکلارن سنا هم بصورت نسخه محدود ذر ۵۰۰ یونیت تولید میشود و قیمتی معادل ۷۵۰ هزار پوند که با مالیات به یک میلیون پوند هم میرسد فروخته خواهد شد.

 • McLaren-Senna-14
 • McLaren-Senna-02
 • McLaren-Senna-25
 • McLaren-Senna-01
 • McLaren-Senna-05
 • McLaren-Senna-06
 • McLaren-Senna-07
 • McLaren-Senna-09
 • McLaren-Senna-10
 • McLaren-Senna-11
 • McLaren-Senna-13
 • McLaren-Senna-24
468×60 content ad
468×60 content ad

درباره نویسنده

مدیر سایت و سردبیر خبری وبسایت وننو

مطالب مرتبط2 دیدگاه